DC4K Plus 4K+2.5K Front/Rear, WDR, WiFi, GPS, 24H Parking
24-Month Extended Warranty
30-Day Return Policy
-
Estimated Delivery:May 04 - May 08
You may also need
Extended 1-year Warranty
$29.99
1-Year Extended Warranty
Keep your Acumen gear protected for the long haul with an extra 12 month...
We offer a 30-day return guarantee on all products. If you are not satisfied with your purchase, you can return it within 30 days for a full refund. Items must be in original condition and packaging.
We offer free standard shipping on all orders over $100 within the United States. Orders are processed within 1-2 business days and typically arrive within 5-7 business days.
DC4K Plus 4K+2.5K Front/Rear, WDR, WiFi, GPS, 24H Parking
$279.00
The Highlights
Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Screen Size (inch) | 3.39" IPS |
| Dimensions (inch) | L3.5*W2.5*H1.5 |
| Material | ABS & Aluminum |
| Weight (lbs) | 0.25 |
| # of Cameras | 2, Front & Rear |
| Front Camera Resolution | 3840*2160P |
| Rear Camera Resolution | 2560*1440P |
| Recording Resolution | 4K Front +2.5K Rear |
| Footage Format | MP4 |
| Picture Format | JPEG |
| Camera Angle of View | Front: FOV 170°, Rear: FOV 170° |
| Camera Lens | Front: 7-Glass, Rear: 6-Glass |
| Night Vision | WDR Super Night Vision |
| Wi-Fi APP Control | True |
| Bluetooth APP Control | False |
| GPS Logger | True |
| G-Sensor (Impact Sensor) | True |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Loop-recording | True |
| SD Card Size | 64GB, Support up to 256GB C10 above |
| Parking Monitoring | Time-Lapse Recording |
| Adjust Parking Guide Line | False |
| Extension Camera Cable | 18Ft, 32Ft optional |
| Microphone | True |
| Speaker | True |
| Built in Battery | Super Capacitor |
| Waterproof & Dustproof | False |
| Operating Temperature | 32°F to 149°F(0°C to 65°C) |
| Power Voltage | 5V 3A |
| Built in Programmable Switch Control | False |